|
Táirgeann an tSín thart ar 60-65% de chruach dhosmálta domhanda agus is ionann í agus 45-50% d’onnmhairí cruach dhosmálta an domhain. I 2025, d'onnmhairigh an tSín thart ar 3.8-4.2 milliún tonna méadrach de tháirgí cruach dhosmálta. Le haghaidh 2026, réamh-mheastar go bhfásfaidh méideanna onnmhairithe 5-8% bliain in aghaidh na bliana, ag teacht ar 4.0-4.5 milliún tonna méadrach, á dtiomáint ag praghsáil iomaíoch, cáilíocht táirgí feabhsaithe, agus éileamh atá ag fás ó Oirdheisceart na hÁise, an Meánoirthear, agus margaí atá ag teacht chun cinn. |

Soláthraíonn an t-alt seo forbhreathnú cuimsitheach ar mhargadh onnmhairithe cruach dhosmálta na Síne i 2026, ag anailísiú méideanna onnmhairithe, príomh-mhargaí ceann scríbe, meascán táirgí, buntáistí iomaíochta, bacainní trádála, caighdeáin cháilíochta, agus straitéisí soláthair do cheannaitheoirí idirnáisiúnta. Áiríonn na táblaí sonraí go léir luanna foinse follasacha chun tacú le cinntí soláthair.
Táirgeadh 2025:Tháirg an tSín ~38-40 milliún tonna méadrach de chruach dhosmálta i 2025 (~62% den aschur domhanda)
Toirt Easpórtála:Onnmhairithe ~3.8-4.2 milliún tonna méadrach (~10% den táirgeadh)
Príomh-mhargaí:Ceann scríbe onnmhairithe is fearr: Oirdheisceart na hÁise (35%), an Meánoirthear (18%), an Eoraip (12%)
Meascán Táirge:Príomhtháirgí easpórtála: cornaí/leatháin (45%), píopaí/feadáin (25%), barraí/sreang (20%)
Buntáiste Costais:Buntáiste praghais vs muilte Eorpacha: 15-30% níos ísle (athraíonn de réir gráid agus toirt)
Cáilíocht:Cáilíocht: Buaileann muilte móra na Síne anois caighdeáin ASTM, EN, JIS le comhlíonadh 95-98%.
Tionscal Cruach Dhosmálta na Síne
Cumas Táirgthe agus Aschur
Tábla 1: Táirgeadh Amh Cruach Dhosmálta na Síne vs Domhanda (2020-2026)
|
Bliain |
Táirgeadh SS amh tSín (Mt) |
Táirgeadh Domhanda (Mt) |
Comhroinn na Síne |
YoY Fás |
|
2020 |
30.1 |
50.8 |
59.3% |
+2.1% |
|
2021 |
32.6 |
52.4 |
62.2% |
+8.3% |
|
2022 |
33.9 |
53.1 |
63.8% |
+4.0% |
|
2023 |
36.2 |
55.8 |
64.9% |
+6.8% |
|
2024 |
37.8 |
57.2 |
66.1% |
+4.4% |
|
2025 (meas.) |
39.5 |
58.5 |
67.5% |
+4.5% |
|
2026 (tionscadal) |
41.5 |
60.0 |
69.2% |
+5.1% |
Tá méadú tagtha ar tháirgeadh cruach dhosmálta na Síne ag ráta fáis bliantúil cumaisc (CAGR) de thart ar 4.5% ó 2020, rud a sháraigh go mór an fás domhanda de 2.8% thar an tréimhse chéanna. Tá ceannasacht na tíre á thiomáint ag slabhraí soláthair comhtháite, barainneachtaí scála, agus infheistíocht leanúnach i gcumas leá agus rollta.
Táirgeoirí Móra Cruach Dhosmálta na Síne
Tábla 2: Táirgeoirí Móra Cruach Dhosmálta na Síne (2025 Aschur Measta)
|
Léiritheoir |
2025 Est. Aschur (Mt) |
Príomhtháirgí |
Fócas Easpórtála |
Príomhdheimhnithe |
|
Grúpa Sealbhaíochta Tsingshan |
6.5-7.0 |
Cornaí, plátaí, píopaí, nicil |
Oirdheisceart na hÁise, an Meán-Oirthear |
ASTM, GA, JIS, NORSOK |
|
Baosteel (Baowu) Dhosmálta |
4.5-5.0 |
Cornaí, leatháin, plátaí |
Eoraip, Meiriceá Thuaidh, san Áise |
ASTM, GA, JIS, PED |
|
Iarann agus Cruach Taiyuan (TISCO) |
3.8-4.2 |
Plátaí, cornaí, gráid speisialtachta |
An Eoraip, an Áise, an Meánoirthear |
ASTM, GA, JIS, ó chlé, DNV |
|
Zhangjiagang Pohang (ZPSS) |
2.5-2.8 |
-cornaí rollta fuar, leatháin |
Áise, an Eoraip, Meiriceá |
ASTM, GA, JIS, RoHS |
|
Iarann agus Cruach Jiuquan (JISCO) |
2.0-2.3 |
Plátaí, cornaí, píopaí |
Oirdheisceart na hÁise, an Meán-Oirthear |
ASTM, GA, JIS |
|
Lianzhong (Guangxi) Dhosmálta |
1.8-2.0 |
Cornaí teorollta, plátaí |
Oirdheisceart na hÁise, an Afraic |
ASTM, GA, JIS |
|
Zhejiang Jiuli (An Rí) |
1.5-1.8 |
Píopaí, feadáin, feistis |
Domhanda (fócas speisialtachta) |
ASTM, GA, JIS, NACE |
|
Muilte Eile (le chéile) |
15.0-17.5 |
Éagsúla |
Éagsúla |
Éagsúla |
Treochtaí Toirt Easpórtála agus Luacha (2020-2026)
Tá athléimneacht shuntasach léirithe ag onnmhairí cruach dhosmálta na Síne in ainneoin teannas trádála domhanda, bearta frithdhumpála, agus paindéim COVID-19. Déanann na táblaí seo a leanas na treochtaí a chainníochtú.
Easpórtáil Toirt de réir Bliana
Tábla 3: Toirt agus Luach Easpórtála Cruach Dhosmálta na Síne (2020-2026)
|
Bliain |
Easpórtáil Toirt (Mt) |
Luach Easpórtála (USD Bn) |
Meán Praghas Easpórtála (USD/t) |
Athrú Toirte YoY |
|
2020 |
2.85 |
6.8 |
2,386 |
-5.2% (tionchar COVID) |
|
2021 |
3.42 |
9.1 |
2,660 |
+20.0% |
|
2022 |
3.65 |
10.8 |
2,959 |
+6.7% |
|
2023 |
3.78 |
10.2 |
2,698 |
+3.6% (laghdú praghais) |
|
2024 |
3.95 |
10.9 |
2,759 |
+4.5% |
|
2025 (meas.) |
4.10 |
11.5 |
2,805 |
+3.8% |
|
2026 (tionscadal) |
4.35 |
12.5 |
2,874 |
+6.1% |
Easpórtáil Toirt de réir Catagóir Táirge (2025)
Tábla 4: Onnmhairí Cruach Dhosmálta na Síne de réir Catagóir Táirge (Meastachán 2025)
|
Catagóir Táirge |
Easpórtáil Toirt (Mt) |
Sciar den Iomlán |
Meán Praghas Easpórtála (USD/t) |
Príomhchinn scríbe |
|
Cornaí/bileoga teo-rollta |
1.45 |
35.4% |
2,450 |
Oirdheisceart na hÁise, an Meán-Oirthear |
|
Cornaí/bileoga rollta fuar |
1.20 |
29.3% |
3,100 |
Eoraip, Meiriceá Thuaidh, san Áise |
|
Píopaí agus feadáin |
0.85 |
20.7% |
3,450 |
Meán-Oirthear, Oirdheisceart na hÁise, an Afraic |
|
Barraí, slata, sreang |
0.35 |
8.5% |
2,850 |
Oirdheisceart na hÁise, an Eoraip |
|
Plátaí (trom) |
0.15 |
3.7% |
3,200 |
Meán-Oirthear, longthógáil |
|
Feistis, flanges, comhlaí |
0.08 |
2.0% |
4,800 |
Meiriceá Thuaidh, an Eoraip, an Meán-Oirthear |
|
Eile (gaibhneachta, etc.) |
0.02 |
0.5% |
5,200 |
Feidhmchláir speisialtachta |
Margaí Móra Onnmhairithe agus Cinn Scríbe
Tábla 5: Cinn Scríbe Easpórtála Cruach Dhosmálta na Síne de réir Réigiúin/Tíre (Meastachán 2025)
|
Réigiún / Tír |
Iompórtáil Toirt ón tSín (Mt) |
Sciar d'Onnmhairí Iomlána na Síne |
Meán Praghas (USD/t) |
Treocht Fáis |
|
Oirdheisceart na hÁise (iomlán) |
1.43 |
34.9% |
2,720 |
Láidir (+8-12% yoY) |
|
Vítneam |
0.52 |
12.7% |
2,680 |
Láidir |
|
Téalainn |
0.38 |
9.3% |
2,750 |
Measartha |
|
Indinéis |
0.22 |
5.4% |
2,650 |
An-láidir (slabhra soláthair nicil) |
|
Mhalaeisia |
0.16 |
3.9% |
2,780 |
Measartha |
|
Daoine eile (Na hOileáin Fhilipíneacha, Singeapór) |
0.15 |
3.7% |
2,800 |
Measartha |
|
an Meánoirthear (iomlán) |
0.74 |
18.0% |
2,980 |
Láidir (+6-10% yoY) |
|
UAE |
0.28 |
6.8% |
3,050 |
Láidir |
|
An Araib Shádach |
0.22 |
5.4% |
2,920 |
Strong (Tionscadail Fís 2030) |
|
Catar, Cuáit, Óman |
0.24 |
5.9% |
2,950 |
Measartha |
|
Eoraip (iomlán) |
0.49 |
12.0% |
3,150 |
Lag (+1-3% YoY, taraifí) |
|
an Iodáil |
0.12 |
2.9% |
3,200 |
Measartha |
|
an Ghearmáin |
0.10 |
2.4% |
3,280 |
Lag (bacainní trádála) |
|
Tuirc |
0.15 |
3.7% |
2,980 |
Láidir (ath{0}}mol easpórtála) |
|
Meiriceá Thuaidh |
0.33 |
8.0% |
3,400 |
Ag laghdú (-5 go -10% YoY) |
|
Stáit Aontaithe Mheiriceá |
0.12 |
2.9% |
3,650 |
ag laghdú (taraifí) |
|
Meicsiceo |
0.11 |
2.7% |
3,250 |
Measartha |
|
Ceanada |
0.10 |
2.4% |
3,350 |
Measartha |
|
Áise Theas |
0.41 |
10.0% |
2,860 |
Láidir (+10-15% yoY) |
|
India |
0.28 |
6.8% |
2,820 |
Láidir |
|
An Phacastáin, an Bhanglaidéis |
0.13 |
3.2% |
2,950 |
Láidir |
|
Afraic |
0.28 |
6.8% |
2,920 |
Ag fás (+8-12% yoY) |
|
Éigipt |
0.10 |
2.4% |
2,980 |
Láidir |
|
Afraic Theas, an Nigéir |
0.18 |
4.4% |
2,880 |
Ag fás |
|
Meiriceá Theas |
0.22 |
5.4% |
3,050 |
Measartha (+3-5% YoY) |
|
Daoine eile |
0.20 |
4.9% |
3,100 |
Measctha |
Cén Fáth a bhfuil Oirdheisceart na hÁise ina Cheann Scríbe is Fearr
Tá Oirdheisceart na hÁise tagtha chun cinn mar an margadh is mó d'onnmhairí cruach dhosmálta na Síne ar chúiseanna éagsúla: (1) Tionscnamh tapa agus forbairt bonneagair; (2) Cóngaracht do chalafoirt na Síne (5-10 lá á seoladh in aghaidh. 30-45 lá ón Eoraip nó ó Mheiriceá Thuaidh); (3) Éileamh tiomána meánaicme ag fás ar fhearais, trealamh próiseála bia, agus tógáil; agus (4) Limistéar Saorthrádála ASEAN-na Síne (ACFTA) ag laghdú taraifí ar tháirgí cruach dhosmálta.
Cad Onnmhairí tSín
Tábla 6: Onnmhairí Cruach Dhosmálta na Síne de réir Grád/Sraith (Meastachán 2025)
|
Grád / Sraith |
Easpórtáil Toirt (Mt) |
Sciar den Iomlán |
Meán Praghas Easpórtála (USD/t) |
Feidhmchláir Eochair |
|
Sraith 200 (201, 202) |
0.90 |
22.0% |
1,850 |
Maisiúil, trealamh cistine, painéil taobh istigh |
|
Sraith 300 (304, 304L) |
2.05 |
50.0% |
2,950 |
Próiseáil bia, ceimiceach, cuspóir ginearálta |
|
Sraith 300 (316, 316L) |
0.62 |
15.1% |
4,200 |
Mara, ceimiceacha, cógaisíochta |
|
Sraith 400 (430, 410) |
0.35 |
8.5% |
1,920 |
Feithicleach, fearais, teas-resistant |
|
Déphléacsacha (2205, 2507) |
0.08 |
2.0% |
5,800 |
Díshalannú, tancaeir cheimiceacha, fomhuirí |
|
Cóimhiotail Nicil (625, C276) |
0.06 |
1.5% |
22,500 |
Aeraspáis, próiseáil cheimiceach, mara |
|
Speisialtacht Eile |
0.04 |
1.0% |
8,500 |
Giniúint cumhachta, núicléach, leighis |
Tábla 7: Sraitheanna Cáilíochta Onnmhairithe Cruach Dhosmálta na Síne
|
Sraith Cáilíochta |
Cur síos |
Praghas vs Muilte na hEorpa |
Ceannaitheoirí tipiciúla |
Barántas / Tuairisc Tástála Muileann |
|
Préimh (Sraith 1) |
Muilte is fearr na Síne (TISCO, Baosteel, Tsingshan) - ASTM/EN/JIS deimhnithe, MTR iomlán |
10-20% níos ísle |
Conraitheoirí EPC, gléasraí ola & gáis, ceimiceacha |
GA 10204 3.1/3.2, inrianaitheacht iomlán |
|
Caighdeán (Sraith 2) |
Muilte sraithe lár- ASTM deimhnithe, MTR caighdeánach, cáilíocht dromchla maith |
20-30% níos ísle |
Déantúsaíocht ghinearálta, próiseáil bia, HVAC |
GA 10204 2.1/2.2, inrianaitheacht bhunúsach |
|
Geilleagar (Sraith 3) |
Muilte níos lú - comhlíonadh bunúsach ASTM, QC teoranta, dromchla inathraithe |
30-45% níos ísle |
Feidhmchláir tógála, maisiúla, nach-chriticiúil |
MTR bunúsach, barántas teoranta |
Buntáistí Iomaíoch agus Struchtúr Costais
Anailís Buntáiste Costais
Tábla 8: Comparáid Struchtúr Costais - Muileann Cruach Dhosmálta na Síne vs. na hEorpa (Coil 304L, Bunús 2025)
|
Comhpháirt Costais |
Muileann na Síne (USD/t) |
Muileann Eorpach (USD/t) |
Difríocht |
Buntáiste na Síne |
|
Amhábhair (Ni, Cr, Fe, Mo) |
1,650 |
1,720 |
-USD 70 |
4% (rochtain níos fearr ar mhianaigh) |
|
Fuinneamh (cumhacht, gás) |
180 |
320 |
-USD 140 |
44% (costas fuinnimh níos ísle) |
|
Saothair |
85 |
280 |
-USD 195 |
69% (difreálach costais saothair) |
|
Dímheas (amúchadh capex) |
120 |
250 |
-USD 130 |
52% (gléasraí níos sine/níos ísle-costais) |
|
Forchostais agus riarachán |
95 |
310 |
-USD 215 |
69% |
|
Lastas (baile go port) |
25 |
N/A |
- |
San áireamh |
|
Costas Tiontaithe Iomlán (sean-amh-mata) |
505 |
1,160 |
-USD 655 |
56% níos ísle |
|
Costas Gheata Gléasra Iomlán FOB |
2,155 |
2,880 |
-USD 725 |
25% níos ísle |
|
Móide: Lastais Aigéin go dtí an Eoraip/NA |
+450 |
0 (baile) |
+450 |
Laghdaíonn buntáiste |
|
Comparáid Costas Seachadta |
2,605 |
2,880 |
-USD 275 |
10% níos ísle seachadta |
Léiríonn Tábla 8 go bhfuil buntáiste costais suntasach ag muilte cruach dhosmálta na Síne i gcostais chomhshó (56% níos ísle ná muilte Eorpacha), arna dtiomáint ag costais fuinnimh níos ísle, costais saothair, agus forchostais. Mar sin féin, fritháiríonn lasta aigéin go páirteach an buntáiste seo do mhargaí i bhfad i gcéin. I gcás margaí in aice láimhe (Oirdheisceart na hÁise, an Meán-Oirthear), is é an buntáiste costais seachadta ná 15-25%. I gcás margaí i bhfad i gcéin (Meiriceá Thuaidh, Tuaisceart na hEorpa), shrinks an buntáiste go 5-15%.
Gan{0}}Fachtóirí Praghas Iomaíoch
Am Luaidhe:Tairgeann muilte móra na Síne amanna luaidhe 4-8 seachtaine do ghráid chaighdeánacha (inchomparáide le muilte an Iarthair).
Solúbthacht MOQ:Cainníochtaí íosta ordú (MOQ) chomh híseal le 1-2 tonna méadrach do ghráid chaighdeánacha (níos ísle ná MOQ 5-10t tipiciúil muilte Eorpacha).
Doiciméadúchán:Soláthraíonn muilte Shraith 1 EN 10204 3.1/3.2 MTR, roghanna iniúchta tríú páirtí, agus inrianaitheacht iomlán.
Bonneagar Lóistíochta:Tá críochfoirt tiomnaithe onnmhairithe cruach dhosmálta ag mórchalafoirt (Shanghai, Ningbo, Zhangjiagang) a bhfuil toilleadh 500,000+ t/mí acu.
Seirbhís do Chustaiméirí (Fachtóir Bog):Cumarsáid bunaithe ar WeChat/WhatsApp-, foirne díolacháin sofhreagracha, agus toilteanas idirbheartaíocht a dhéanamh ar théarmaí praghais agus íocaíochta.
Beartais Trádála, Taraifí, agus Bacainní
Bacainní Móra Trádála de réir Réigiúin
Tábla 9: Bacainní Móra Trádála a Chuireann isteach ar Onnmhairí Cruach Dhosmálta na Síne (2025-2026)
|
Réigiún / Tír |
Cineál Bhacainn Trádála |
Ráta / Beart |
Táirgí lena mbaineann |
Tionchar ar Onnmhairí na Síne |
|
Stáit Aontaithe Mheiriceá |
Taraif Alt 232 |
25% ad valorem |
Gach táirgí cruach dhosmálta |
Laghdaigh - onnmhairí trom 60% ó 2018 i leith |
|
Stáit Aontaithe Mheiriceá |
Frithdhumpáil (AD) |
Athraíonn de réir muileann (15-76%) |
Pláta cruach dhosmálta, píopa |
Gearradh pionós trom ar - muilte ar leith |
|
Aontas Eorpach |
Bearta cosanta |
10.4-25% (cuóta + taraif) |
Cornaí cruach dhosmálta, leatháin |
Ceadaíonn cuótaí measartha - roinnt easpórtálacha |
|
Aontas Eorpach |
Frithdhumpáil (AD) |
14.5-19.3% (muilte roghnaithe) |
Cornaí SS te-rollta |
Is féidir leis na muilte measartha - a bhfuil tionchar orthu -a chur ar an mbealach arís |
|
India |
Frithdhumpáil (AD) |
USD 309-1,851/t (athraíonn) |
Táirgí árasán cruach dhosmálta |
Cuireadh isteach ar - mhórsprioc suntasach |
|
India |
Deimhniú BIS |
Ceadúnas éigeantach BIS |
Gach táirgí cruach dhosmálta |
Bac riaracháin measartha - |
|
Oirdheisceart na hÁise (ASEAN) |
Taraifí fabhracha (ACFTA) |
0-5% (为中国产品) |
Gach táirgí cruach dhosmálta |
Tacaíonn - dearfach le honnmhairí ón tSín |
|
Tuirc |
Beart cosanta |
6-15% (bunaithe ar chuóta) |
Cornaí cruach dhosmálta, plátaí |
Measartha - Tá an Tuirc ina -mhol onnmhairithe arís |
|
an Bhrasaíl |
Frithdhumpáil (AD) |
USD 250-850/t |
Leatháin cruach dhosmálta, cornaí |
Margadh measartha - níos lú |
|
Astráil |
Frithdhumpáil (AD) |
USD 120-680/t |
Píobán déanta as cruach dhosmálta, feadán |
Mionmhargadh - beag |
Aisíocaíochtaí Cánach Easpórtála agus Tacaíocht ón Rialtas
Tacaíonn rialtas na Síne le honnmhairí cruach dhosmálta trí chóras lacáiste cánach breisluacha (CBL). Ó 2026, is é 9-13% an ráta lacáiste CBL onnmhairithe don chuid is mó de tháirgí cruach dhosmálta (cóid HS 7218-7222), rud a chiallaíonn gur féidir le honnmhaireoirí 9-13% den CBL 13% a íocadh ar cheannacháin intíre a éileamh ar ais. Laghdaíonn sé seo go héifeachtach praghas FOB 9-13% i gcomparáid le díolacháin intíre, ag soláthar buntáiste iomaíoch suntasach.
Caighdeáin Cháilíochta agus Deimhnithe
Comhlíonadh Caighdeáin
Tábla 10: Comhlíonadh Caighdeáin de réir Shraith Mhuilinn na Síne (Measúnú 2025)
|
Caighdeán |
Raon feidhme |
Ráta Comhlíonta Mhuilinn na Síne (Sraith 1) |
Ráta Comhlíonta Mhuilinn na Síne (Sraith 2) |
Nótaí |
|
ASTM A240/A240M |
Plátaí SS, leatháin, cornaí |
98% |
85-90% |
Is coitianta le haghaidh onnmhairiú |
|
ASTM A312/A312M |
SS píopaí gan uaim / táthaithe |
95% |
80-88% |
Glactar leis go forleathan |
|
GA 10088-2 |
Coinníollacha seachadta teicniúla SS |
92% |
75-85% |
margadh na hEorpa |
|
JIS G4304/G4305 |
Plátaí SS, leatháin (tSeapáin) |
98% |
90% |
caighdeán Seapánach |
|
NORSOK M-630 |
SS le haghaidh amach ón gcósta / mara |
70% (muilte roghnaithe) |
30% |
Margadh préimhe |
|
NACE MR0175 |
SS le haghaidh seirbhíse géar |
85% (muilte roghnaithe) |
50% |
Ola & gás |
|
PED 2014/68/AE |
Treoir Trealamh Brú |
90% |
60% |
Soithí brú Eorpacha |
|
ABS/DNV/GL/CD |
Deimhniú aicme mara |
88% |
55% |
Longthógáil |
Tuarascálacha Tástála Muileann (MTR) agus Inrianaitheacht
Ábhar imní coitianta i measc ceannaitheoirí idirnáisiúnta is ea barántúlacht agus iomláine na dTuarascálacha Tástála Muilte (MTRanna). Tá feabhas suntasach tagtha ar chaighdeán MTR ag muilte na Síne ó 2020. Soláthraíonn muilte Shraith 1 EN 10204 3.1 nó 3.2 MTR mar chaighdeán anois, le hanailís iomlán ceimiceach, airíonna meicniúla, taifid cóireála teasa, agus inrianaitheacht don teas leá. Maidir le feidhmchláir ríthábhachtacha, ba cheart do cheannaitheoirí EN 10204 3.2 a shonrú agus cigireacht SGS nó TUV a iarraidh ag an muileann roimh an loingsiú.
Riachtanas MTR:Sonraigh EN 10204 3.1 íosta i gcónaí; 3.2 le haghaidh feidhmeanna ríthábhachtacha.
Cigireacht Tríú{0}Páirtí:Cigireacht SGS, TUV, BV, nó DNV ag muileann (roimh-an seoladh). Costas: USD 800-2,500 in aghaidh na cuairte cigireachta.
Inrianaitheacht:Iarr inrianaitheacht iomlán (uimhir teasa leá, uimhir leac, baisc rollta).
Cásanna Speisialta:I gcás feidhmeanna núicléacha, aeraspáis nó ardbhrú, déan iniúchadh pearsanta ar chóras cáilíochta an mhuilinn.
Forbhreathnú Todhchaí: 2026-2030
Easpórtáil Fás Toirt:Meastar go dtiocfaidh fás ar onnmhairí cruach dhosmálta na Síne ó ~4.1M t (2025) go ~5.5M t (2030), CAGR ~6%.
Slabhra Soláthair Indinéisis:Feidhmeoidh táirgeadh cruach dhosmálta na hIndinéise (Tsingshan, etc.) mar bhonn onnmhairithe '' China Plus One '', le nochtadh taraife níos ísle.
Oiriúnú Bacainn Trádála:Leanfaidh bacainní trádála sna SA agus san AE, ag brú ar mhuilte na Síne éagsúlú isteach san Afraic, san Áise Theas, agus i Meiriceá Laidineach.
Uasghrádú Cáilíochta:Tá muilte Shraith 1 ag infheistiú i ngrádanna deiridh arda (oll-austenitic, sárdhéphléacsacha, cóimhiotail nicil) chun bogadh suas an slabhra luacha.
ESG agus Lorg Carbóin:Tá muilte na Síne ag glacadh le tuairisciú ESG, laghdú lorg carbóin, agus tionscnaimh cruach glas chun freastal ar riachtanais ceannaitheoirí Eorpacha agus domhanda.
Digiteachú:Laghdófar an bhearna seirbhíse le muilte an Iarthair de bharr digiteachú próiseála ordaithe, rianú táirgeachta fíor-ama, agus tuar cáilíochta bunaithe ar AI.
Toirt Easpórtála Réamh-mheasta de réir Réigiúin (2030)
Tábla 13: Toirt Easpórtála Cruach Dhosmálta na Síne Réamh-mheasta de réir Réigiúin (2025-2030)
|
Réigiún |
Easpórtáil 2025 (Mt) |
2030 Réamh-mheasta (Mt) |
CAGR |
Tiománaí fás eochair |
|
Oirdheisceart na hÁise |
1.43 |
2.10 |
+8.0% |
Déantúsaíocht FDI, bonneagar |
|
Meán-Oirthear |
0.74 |
1.15 |
+9.2% |
Tionscadail Vision 2030, díshalannú, peitriceimiceacha |
|
Áise Theas (India, etc.) |
0.41 |
0.72 |
+11.9% |
Tionscnamh, uirbiú |
|
Afraic |
0.28 |
0.52 |
+13.2% |
Bonneagar, mianadóireacht, uirbiú |
|
Eoraip |
0.49 |
0.55 |
+2.3% |
Fás mall mar gheall ar bhacainní trádála |
|
Meiriceá Thuaidh |
0.33 |
0.30 |
-1.9% |
Laghdú mar gheall ar tharaifí agus athmhaoiniú |
|
Meiriceá Theas |
0.22 |
0.32 |
+7.8% |
Mianadóireacht, peitriceimiceach, bonneagar |
|
Daoine eile |
0.20 |
0.34 |
+11.2% |
Éagsúlú go margaí nua |
|
IOMLÁN |
4.10 |
5.50 |
+6.1% |
Ceisteanna Coitianta
C1: An bhfuil cruach dhosmálta na Síne ar chaighdeán níos ísle ná cruach dhosmálta na hEorpa nó na Seapáine?
Maidir le muilte Sínis Sraith 1 (TISCO, Baosteel, Tsingshan, ZPSS), tá an caighdeán comhionann le muilte Eorpacha agus Seapáine. Úsáideann na táirgeoirí seo an trealamh céanna, paraiméadair phróisis chomhchosúla, agus easpórtálann siad chuig margaí domhanda le 95-98%-rátaí pas iniúchta. Is í an eochair ná an muileann ceart a shonrú agus cigireacht tríú páirtí a úsáid. Tá cáilíocht níos athraitheach ag muilte Sraith 2 agus Sraith 3 agus is fearr iad le haghaidh iarratais neamhchriticiúil.
C2: Conas a chinntím go gcomhlíonann cruach dhosmálta na Síne a cheannaím caighdeáin ASTM/ASTM?
Sonraigh EN 10204 3.1 nó 3.2 Tuairisc Tástála an Mhuilinn (MTR) i d'ordú ceannaigh. Éilíonn SGS, TUV, BV, nó DNV iniúchadh réamhloingsithe. Iarr go n-áireofaí san MTR anailís cheimiceach iomlán, airíonna meicniúla, taifid cóireála teasa, agus inrianaitheacht don teas leá. Le haghaidh feidhmeanna ríthábhachtacha, déan do thástáil neamhspleách féin ar shampla (tá 10% de phlátaí/cornaí coitianta). Soláthraíonn Jinie Technology na seirbhísí seo go léir mar chuid dár dtacaíocht soláthair.
C3: Cad é an t-am luaidhe tipiciúil le haghaidh orduithe onnmhairithe cruach dhosmálta na Síne?
Maidir le gráid chaighdeánacha (304L, cornaí 316L/bileoga), is gnách go mbíonn an t-am luaidhe 4-8 seachtaine ó dheimhniú an ordaithe chuig calafort FOB China. Maidir le plátaí agus píopaí, is é 6-12 seachtaine an t-am luaidhe. I gcás gráid speisialtachta (déphléacsacha, cóimhiotail nicil), is féidir an t-am luaidhe a bheith 12-20 seachtaine. Uaireanta is féidir orduithe Rush (2-4 seachtaine) le fardal muileann atá ann cheana féin ach ar phréimh de 5-15%.
C4: An bhfuil cainníochtaí íosta ordú (MOQ) ann le haghaidh onnmhairí cruach dhosmálta na Síne?
Sea, ach go ginearálta tá siad níos ísle ná muilte Eorpacha nó Seapáine. Maidir le muilte Shraith 1, is gnách go mbíonn MOQ 1-5 tonna méadrach do ghráid chaighdeánacha (cornaí: 1 chorna ~ 2-3t; plátaí: 1 phíosa). Maidir le píopaí agus feistis, is gnách go mbíonn MOQ 500-1,000 kg. Is féidir le cuideachtaí trádála cosúil le Jinie Technology orduithe beaga ó cheannaitheoirí iolracha a chomhiomlánú chun MOQ an mhuilinn a chomhlíonadh.
C5: Conas a théann taraifí agus dleachtanna frithdhumpála i bhfeidhm ar allmhairí cruach dhosmálta na Síne isteach i mo thír?
Athraíonn taraifí agus dleachtanna frithdhumpála (AD) de réir tíre. Tá 25% de tharaifí Alt 232 ag SAM móide dleachtanna AD (15-athraíonn 76% de réir muileann). Tá bearta cosanta ag an AE (10.4-25% os cionn an chuóta). Tá dualgais AD de USD 309-1,851/t ag an India. Tá taraifí 0-5% ag Oirdheisceart na hÁise (ASEAN) faoi ACFTA. Seiceáil le d’údarás custaim nó déan teagmháil le Jinie Technology le haghaidh anailíse taraife a bhaineann go sonrach le tír.
C6: An féidir liom na deimhnithe céanna (PED, NORSOK, NACE) a fháil ó mhuilte na Síne?
Sea, is féidir le muilte Síneach Sraith 1 deimhnithe PED, NORSOK M-630, NACE MR0175, agus deimhnithe ranga mara (ABS, DNV, LR) a sholáthar. Mar sin féin, níl gach deimhniú ag gach muilte. Sonraigh do riachtanais deimhniúcháin roimh ré agus deimhnigh teastas reatha an mhuilinn roimh ordú. Coinníonn Jinie Technology bunachar sonraí de a bhfuil deimhnithe ag muilte na Síne.
C7: Cad iad na téarmaí íocaíochta atá tipiciúil le haghaidh orduithe onnmhairithe cruach dhosmálta na Síne?
Téarmaí íocaíochta coitianta: (1) 30% airleacan + 70% roimh an loingsiú (is coitianta le haghaidh caidrimh nua); (2) Litir Creidmheasa (LC) ag an radharc (is fearr le ceannaitheoirí); (3) 30% airleacan + 70% in aghaidh chóip de Bhille Luchta (B/L) (le haghaidh caidrimh bhunaithe). I gcás orduithe os cionn USD 500,000, d'fhéadfadh LC ag 30-60 lá a bheith soshannta. Ná híoc 100% roimh ré le soláthraí neamhfhíoraithe.
C8: Conas a dhéileálann mé loighistic agus imréiteach custaim d'allmhairí cruach dhosmálta na Síne?
Tairgeann formhór na soláthróirí Síneacha téarmaí FOB (Saor in Aisce ar Bord) nó CIF (Costas, Árachas, Lastais). Maidir le FOB, socraíonn tú lasta farraige agus árachas ó chalafort na Síne. Maidir le CIF, socraíonn an soláthraí lasta chuig do phort. Úsáid seoltóir lasta le taithí atá eolach ar allmhairí cruach dhosmálta (trom, íogair ó thaobh meirge). Éilíonn imréiteach custaim an sonrasc tráchtála, an liosta pacála, an MTR, agus an deimhniú tionscnaimh. Soláthraíonn Jinie Technology tacaíocht iomlán lóistíochta lena n-áirítear áirithint lasta, doiciméadú custaim, agus seachadadh chuig do stóras.
C9: An bhfuil cruach dhosmálta ''bunús Indinéisis'' ón tSín i ndáiríre?
Tá cuid de. Feidhmíonn Tsingshan Holding Group (cuideachta Síneach) táirgeadh ollmhór cruach dhosmálta san Indinéis (Morowali). Is de bhunadh Indinéisis go dlisteanach an t-ábhar a tháirgtear san Indinéis agus d'fhéadfadh go gcáileoidh sé do tharaifí éagsúla (go minic níos ísle) nuair a allmhairítear isteach i SAM, san AE nó i margaí eile é. Mar sin féin, d’fhéadfadh roinnt soláthraithe mífhaisnéis a thabhairt d’ábhar de bhunadh na Síne mar Indinéisis. Iarr deimhniú tionscnaimh i gcónaí agus fíoraigh leis an údarás custaim má tá amhras ort.
C10: Cad é an buntáiste praghais tipiciúil de chruach dhosmálta na Síne vs soláthar áitiúil i mo thír?
Athraíonn an buntáiste praghais de réir gráid, cainníochta, agus do mhargadh áitiúil. Raonta tipiciúla: Oirdheisceart na hÁise: 15-25% níos ísle; Meán-Oirthear: 15-30% níos ísle; An Eoraip: 10-20% níos ísle (má cheadaíonn taraifí); Meiriceá Thuaidh: 10-15% níos ísle (roimh taraifí; tar éis taraifí, d'fhéadfadh go mbeadh ábhar Síneach níos costasaí); Áise Theas: 20-35% níos ísle. Tá an buntáiste níos mó do ghráid chaighdeánacha (304L) agus níos lú do ghráid speisialtachta (déphléacsacha, cóimhiotail nicil). Faigh luachan foirmiúil ó Jinie Technology do do riachtanas sonrach.
Déan teagmháil le Jinie Technology
Le haghaidh tacaíochta soláthair, cáilíocht muileann, socrú cigireachta tríú páirtí, agus luachan iomaíocha ar tháirgí cruach dhosmálta agus cóimhiotail nicil ón tSín, déan teagmháil lenár bhfoireann:
Ríomhphost:Market@jnalloy.com
WhatsApp / WeChat:+86 193 3990 0211
Suíomh Gréasáin:www.jnalloy.com
Seoladh:Cúige Jiangsu, an tSín
Am Freagartha:Laistigh de 4 uair an chloig (laethanta oibre), laistigh de 24 uair an chloig (deireadh seachtaine)

